پایگاه فرهنگی مذهبی ودا
آخرین اخبار روز مطالب مذهبی سیاسی اقتصادی شهدا رهبری مهدویت اندیشه تاریخ و انقلاب دین اخلاق فرقه شناسی امام حسین امام زمان روزنامه و...
Saturday, 21 September , 2019
  پرینتخانه » دین تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲:۱۹ | ارسال توسط :

طرح دوره اوقات فراغت تابستان مخصوص دوره دبستان

بسم الله الرحمن الرحیم

طرح دوره اوقات فراغت تابستان طلایی دوره دبستان

با توجه به اهمیت شکل گیری ایمان در دوران کودکی و آمادگی ذهن کودک در این دوران باید برنامه خاصی برای این دوران کودکان داشته باشیم. تابستان مهم ترین زمان آزاد کودکان است و متاسفانه امروزه برنامه هایی که برای کودکان وجود دارد و خانواده ها اوقات فراغت کودکانشان را با آن پر می کند کلاسهایی است که با آفاتی رو به رو است.

کلاسهای تابستانی از دو جهت مهم است اول پر شدن مفید اوقات فراغت ، دوم ایجاد انس . محیط کلاسهای تابستان یکی از مهم ترین و مناسب ترین مکان ها برای ایجاد انس و الفت است.

کلاسهای مذهبی بدون تفریح و تفریحی بدون اعتقاد محیط های خطرناکی برای اوقات فراغت کودکان است. در نوع اول کودک ممکن است به دلیل نیاز شدیدش به تفریح ، از کلاس و محتوای مذهبی خسته شود و کلاسهای تفریحی ( چه در غالب آموزشی و چه در غالب ورزشی ) می توان جدی ترین الگو را به کودک دهد و اگر در کنار اعتقاد صحیح نباشد می توان به شدت کودک را از فرهنگ اسلامی دور کند.

بهترین حالت برگزاری دوره ای است که مربیان اعتقادی کودکان ، شخصیت های تاثیر گذاری در کلاسهای تفریحی کودک هم باشند.

در این طرح کلاس های ورزشی فرع کلاسهای اعتقادی خواهند بود اما کلاسهای اعتقادی جذابیتشان کمتر از کلاسهای تفریحی نیست. البته هدف اصلی از این دوره ایجاد الفت و انس بین یک نیرو معتقد و کودک است.

کلاس های اعتقادی برای کودکان دو بخش دارد : کلاس آشنایی با نور ( قرآن) کلاس در کنار فرشتگان ( احکام)

در کلاس آشنایی با نور : در صورتی که کودکان ثبت نام شده حافظ سوره های کوچک قرآن هستند ، بهتر است کودکان با قصه های قرآنی آشنا شوند. بیان قصه های قرآن و بیان پند ها و اندرز هایش البته بصورت نا محسوس . ترجیحا بیان قصه بصورت تصویری باشد. بیان قصص انبیا به صورت دنباله دار یا بیان قصص امیر المومنین .

برای حفظ قرآن به روش های زنجیره خوانی ، برعکس خوانی و بیان قصه های سوره های کوچک ( برای بیان اهداف و فوائد سوره) نیاز است.

در کلاس در کنار فرشتگان به آموزش نماز و وضو و احکام این دو به صورت اجمالی پرداخت میشود. احکام روزه و مبطلات روزه و احکام نماز ( ارکان و واجبات و نماز جماعت )

نکته مهم در کلاسها مخصوصا کلاس احکام شاد بودن این کلاس است . اولا باید فقط ثلث کلاس به اموزش آن هم بصورت شاد اختصاص داده شود و بقیه کلاس به بازی (ترجیحا بازی های اسلامی شده) ، شعر خوانی و تاتر ( با سوژه های مذهبی) اختصاص داده شود.

معلم کلاس احکام و قران حتما باید در برنامه های ورزشی حضور فعال و مثبت داشته باشند.

جایزه های متنوع و جذاب لازمه اصلی طرح است.

از شش کلاس دبستان ترجیحا سه گروه تشکیل شود. در صورت نبود نیرو کافی از ثبت نام کلاسهای اول و دوم صرف نظر شود و فقط دو گروه سوم – چهارم و پنجم – ششم ثبت نام شوند.

نویسنده : محمد کاظم تجرد | منبع خبر : اختصاصی سایت ودّا / http://vodda.ir
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای طرح دوره اوقات فراغت تابستان مخصوص دوره دبستان بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.