پایگاه فرهنگی مذهبی ودا
آخرین اخبار روز مطالب مذهبی سیاسی اقتصادی شهدا رهبری مهدویت اندیشه تاریخ و انقلاب دین اخلاق فرقه شناسی امام حسین امام زمان روزنامه و...
Wednesday, 21 August , 2019
  پرینتخانه » سیاسی, ویژه تاریخ انتشار : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴ | ارسال توسط :

چرا مقام معظم رهبری رییس جمهور را عزل نمی کند؟ (اختیارات رهبری)

تذکر مقام معظم رهبری قبل از انتخابات : انتخاب خوب شما به خودتان برمی‌گردد، انتخاب با غفلت هم بدی‌اش به خودتان برمی‌گردد.

 

هر چه انتخاب کنید برای خود انتخاب کرده‌اید/ انتخاب خوب شما به خودتان برمی‌گردد، انتخاب با غفلت هم بدی‌اش به خودتان برمی‌گردد/ با اختیار و اراده، کار را درست انجام دهید/ مجلس و خبرگان هر دو مهم است.
        
-در انتخابات سعی کنید کار را درست و با دقت و بصیرت انجام دهید تا هم خدا راضی باشد و هم به احتمال زیاد نتیجه خوب باشد/ بشناسید و انتخاب کنید/ آن‌جایی که نمی‌شناسید هم نگویید رأی نمی‌دهم، بروید سراغ کسانی که به دین و تعهد آنها اعتماد دارید.
        
– اسلام طرفدار راه وسط و میانه است اما وسط از نظر قرآن مقابل تندرو نیست، مقابل انحراف است/ تند رفتن در صراط مستقیم چیز بدی نیست/ منظور دشمن از تندرو کسانی است که در انقلاب مصمم‌ترند، حزب‌اللهی‌ها را می‌گویند و میانه‌رو را کسی می‌دانند که در برابر آنها تسلیم باشد.
        
– از ادبیات سیاسی دشمن استفاده نکنیم/ دشمنان انقلاب از روز اول تعبیر «تندرو» و «میانه‌رو» را استفاده کردند/ از نظر آنها از همه تندروتر، امام بزرگوار بود؛ امروز هم بنده‌ی حقیر را از همه تندروتر می‌دانند.

– همه باید مراقب نفوذ باشند/ وقتی می‌بینید دشمن برای ایجاد دودستگی از شما تعریف می‌کند بی‌درنگ ابراز بیزاری کنید/ شما که می‌دانید دشمن قصد تفرقه دارد، نگذارید/ امام گفتند وقتی دشمن از شما تعریف می‌کند، ببینید چه اشتباهی کرده‌اید/ برگردیم به کلام امام.
        
–  آمریکا بعد از مذاکرات یک نقشه برای منطقه دارد و یک نقشه برای ایران/ این برای ما روشن شده/ برای داخل، دشمن از نفوذی‌ها استفاده می‌کند/نفوذی حتماً این نیست که از دشمن پول گرفته باشد/ امام فرمودند گاهی حرف دشمن با چند واسطه از دهان آدم موجه شنیده می‌شود.

👈ضمنا👈 عزل هر رئیس جمهور خائنی با نمایندگان مجلس است👈حتی امام ره هم بنی صدر را وقتی مردم اعتراض کردند و علیه او به خیابان آمده شعار دادند ابوالحسن پینوشه،،،ایران شیلی نمی شه، را عزل نفرمود،بلکه به مجلس گفت: تکلیف ایشان را از لحاظ کفایت بررسی کنید.👈بعد از اعتراض مردم مجلس انقلابی، نه مثل این مجلس لیبرالی و غربگرا، وارد شور شد و عدم کفایت او را اعلام کرد👈 این مُرِّ و عین قانون است۰

👈 از رهبری انتظار خلاف قانون نداشته باشیم، که متهم به دیکتاتوری می شود.

فیلم / چرا رهبری روحانی رو عزل نمیکنه ؟! – استاد رائفی پور

اصل یکصد و دهم قانون اساسی؛ وظایف و اختیارات رهبر:

۱ ـ تعیین سیاستهاى کلى نظام جمهورى اسلامى ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام.

۲ ـ نظارت بر حسن اجراى سیاستهاى کلى نظام.

۳ ـ فرمان همه پرسى.

۴ ـ فرماندهى کل نیروهاى مسلح.

۵ ـ اعلان جنگ و صلح و بسیج نیروها.

۶ ـ نصب و عزل و قبول استعفا: الف ـ فقهاى شوراى نگهبان ب ـ عالى ترین مقام قوه قضائیه. ج ـ رییس سازمان صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران. د ـ رییس ستاد مشترک. هـ ـ فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى. و ـ فرماندهان عالى نیروهاى نظامى و انتظامى.

۷ ـ حل اختلاف و تنظیم روابط قواى سه گانه.

۸ ـ حل معضلات نظام که ازطرق عادى قابل حل نیست، از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام.

۹ ـ امضاى حکم ریاست جمهورى پس از انتخاب مردم; صلاحیت داوطلبان ریاست جمهورى از جهت دارا بودن شرایطى که در این قانون مىآید، باید قبل از انتخابات به تأیید شوراى نگهبان و در دوره اول به تأیید رهبرى برسد.

۱۰ ـ عزل رییس جمهور با درنظرگرفتن مصالح کشور پس از حکم دیوان عالى کشور به تخلف وى از وظایف قانونى، یا رأى مجلس شوراى اسلامى به عدم کفایت وى براساس اصل هشتاد و نهم

۱۱ ـ عفو یا تخفیف مجازات محکومین در حدود موازین اسلامى پس از پیشنهاد رییس قوه قضاییه. رهبر مىتواند بعضى از وظایف و اختیارات خود را به شخص دیگرى تفویض کند.»

(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۲/۱۰۰۱۳۲۰۵۳)

نویسنده : پایگاه فرهنگی مذهبی ودّا | منبع خبر : vodda.ir / asriran.com
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای چرا مقام معظم رهبری رییس جمهور را عزل نمی کند؟ (اختیارات رهبری) بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.